oferta podróży

KULTURY I PLEMIONA NAMIBII

Wyprawa dla osób, które w czasie podróży najbardziej cenią spotkania z ludźmi, poznawanie innych kultur, odwiedzanie lokalnych targów, prywatnych domów i małych wiosek. W Namibii niektóre z plemion wciąż żyją tradycyjnie, inne próbują odnaleźć własne miejsce pomiędzy dawną kulturą a światem zachodnim, co również jest niezwykle ciekawym procesem etnograficznym. Wyprawa jest więc wspaniałą okazją do poznawania innych kultur, rozmów z ludźmi żyjącymi zupełnie inaczej, w zupełnie innych realiach i uczenia się od siebie nawzajem

Główne atrakcje

Namibia

Jest drugim najmniej zaludnionym krajem na świecie (2,5 mln mieszkańców na ponad 800 tys. km2), a jednocześnie jest jednym z najpiękniejszych przyrodniczo i najciekawszych kulturowo krajów Afryki, o którym mówi się, że jest krajem kontrastów. W Namibii wciąż możemy cieszyć się ogromnymi przestrzeniami dzikiej przyrody, możliwością jazdy po bezdrożach, ale jednocześnie wygodną i ekologiczną infrastrukturą turystyczną, kiedy tylko zdecydujemy się wjechać na turystyczny trakt. W czasie naszego programu odwiedzimy najsuchszą pustynię świata – Pustynię Namib oraz Wybrzeże Szkieletowe, wioski plemion Buszmenów, Damara, Ovambo, Herero i Himba – które od setek lat żyje poza zachodnią cywilizacją. Będziemy mogli także spędzić noc w wiosce Himba i Ovambo, uczestnicząc choć przez chwilę w codziennym życiu i aktywnościach tych plemion. Aby lepiej poznać realia życia Namibijczyków odwiedzimy szkołę i ochronkę dla dzieci żyjących w slumsach oraz jeden z domów na przedmieściach, którego gospodyni zajmuje się cateringiem, więc będziemy mieli szansę wspólnie ugotować tradycyjny posiłek. W naszym programie jest również safari w jednym z największych parków narodowych w Afryce – Parku Narodowym Etosza, gdzie mamy szansę zobaczyć z bliska lwy, słonie, nosorożce i wiele gatunków dużych antylop. Planujemy także popłynąć w rejs po oceanie oraz wejść na jedną z najwyższych wydm świata. W krótkim czasie postaramy się odwiedzić jak najwięcej atrakcji tego olbrzymiego kraju, ale również postaramy się, by wyprawa była prawdziwą przygodą, możliwością przeżycia wspaniałych chwil w sercu dzikiej, afrykańskiej przyrody oraz możliwością spotkania z lokalną ludnością, która najpiękniej i najciekawiej opowiada o swojej kulturze i o swoim kraju.

Plemię Himba

Ludzi tych nazywa się ostatnimi nomadami Afryki. Himba wciąż żyją tradycyjnie, tak jak przed kilkuset laty, wciąż ubierają się w skromne stroje ze skór, codziennie nacierają swoje ciała czerwoną ochrą zmieszaną z tłuszczem i ziołami, co sprawia, że wyglądają baśniowo. Himba zajmują się wypasem krów i mniejszych zwierząt, wędrują ze stadami w poszukiwaniu pastwisk i wody. Spotkanie ludzi, którzy żyją w tak skrajnie różny sposób, niż ten, do którego my przywykliśmy, pozwoli nam spojrzeć szerzej na różnorodność kultur i nasz styl życia oraz wartości.

Społeczność Herero

Ludzie kultury Himba i Herero, których stroje dziś bardzo się różnią, jeszcze 150 lat temu ubierali się tak samo, ponieważ są jedną grupą etniczną o dokładnie tej samej kulturze.

Około 1880 roku, część ludu Herero uległa wpływom misjonarzy, przejmując elementy kultury zachodniej. Ta część ludu zachowała dla siebie nazwę Herero, natomiast tych, którzy pozostali w tradycyjnej kulturze, zaczęto nazywać Himba, co znaczy „ubogi, żebraczy”.

Misjonarze nie akceptowali nagości kobiet, więc żony misjonarzy zakładały szkoły szycia dla kobiet Herero, w których uczyły szycia sukien. Kiedy zakończył się okres kolonii i misjonarze opuścili tereny Namibii, suknie kobiet Herero zaczęły ewoluować. Kobiety dodały do nich kolory oraz symbolikę dawnych tradycyjnych strojów ze skóry – dużą ilość halek poszerzających biodra oraz nakrycie głowy, przypominające rogi krowy. Te dwa elementy miały upodobnić sylwetkę kobiety do sylwetki, tak ważnej w kulturze Herero – krowy.

Kobiety do dziś szyją piękne, kolorowe suknie i używają ich jako stroju codziennego.

Buszmeni

Są uznawani za jeden z najstarszych ludów świata, prawdopodobnie w okresie Neolitu zamieszkiwali również Europę. Buszmeni, ze względu na łowiecko – zbieracki tryb życia tworzą małe, nieustannie przemieszczające się grupy rodzinne, w których kobiety i mężczyźni mają jednakowy status, zarówno jeśli chodzi o podejmowanie decyzji, własność, jak i udział w polowaniach. Pomimo, że każda grupa wybiera swojego wodza, to i tak decyzje podejmowane są na podstawie ustaleń i głosowania. Żyjący w Namibii Buszmeni wciąż kultywują swoją tradycję, jednak ze względu na brak terenów, gdzie mogliby wędrować i polować, ich kultura szybko zanika. Na szczęście jest coraz więcej organizacji i właścicieli farm, którzy starają się stwarzać warunki umożliwiające Buszmenom zachowanie tej wyjątkowej kultury.

Park Narodowy Etoszy

Jest jednym z największych parków narodowych na świecie, został ustanowiony jako rezerwat już w 1907 roku, czyli na początku okresu kolonialnego, dzięki czemu tereny te nigdy nie były zagospodarowane, przyroda jest zupełnie dziewicza, a zwierzęta żyją w zupełnie naturalnych warunkach. Park zamieszkują 144 gatunki ssaków oraz 340 gatunki ptaków. W parku prawdopodobnie uda nam się zobaczyć największe drapieżniki, słonie, nosorożce oraz różne rodzaje dużych i małych antylop.

Pustynia Namib

Najstarsza pustynia świata, gdzie zobaczymy zachód i wschód słońca, dzięki którym piasek przybiera intensywnie czerwony odcień. Wejdziemy na najwyższe na świecie wydmy i być może wytropimy żyjące na pustyni zwierzęta. Odwiedzimy także jedno z najpiękniejszych i najbardziej fotogenicznych miejsc na świecie – dolinę Deadvlei, w której wciąż można zobaczyć pnie uschniętych akacji, które są świadectwem tego, że kiedyś dopływała tu woda i na pewno poczujemy siłę prażącego afrykańskiego słońca oraz ciszę i spokój pustyni. Zobaczymy także głęboki, malowniczy kanion Sesriem, który wielokrotnie był wypełniony wodą niemalże po brzegi urwisk, czego ślady widać do dziś na jego ścianach.

najbliższy termin

06-27.08.2023 (22 dni)

KOSZT: 2900 EUR

Cena zawiera :

wszystkie atrakcje (wg programu)
wstępy do parków i rezerwatów
6 noclegów w hotelu i 13 na campingach
samochody 4x4 i paliwo
opiekę polskiego przewodnika
wypożyczenie sprzętu campingowego

Cena nie zawiera :

biletu lotniczego
ubezpieczenia
wyżywienia wg programu

Zapraszam do kontaktu !

Jeśli zaciekawiła Cię ta wyprawa, daj znać, chętnie prześlę szczegółowy program.

Odkryj nieznane

Podróże tematyczne